Autostrady bez opłat? Nie dla każdego i nie wszystkie. Ruszyła akcja „Autostrada do elektromobilności”.
Autostrady drożeją ale nie wszystkie. W lipcu wystartowała akcja„Autostrada do elektromobilności”. Dzięki niej kierowcy samochodów elektrycznych należący do EV Klub Polska mogą przejeżdżać bez opłat po wybranych płatnych odcinkach polskich autostrad.
W ramach akcji organizowanej przez Autopay, EV Klub Polska i Wallbox, od 4 lipca do końca sierpnia użytkownicy aut w pełni elektrycznych (zielona tablica rejestracyjna), którzy dodatkowo należą do EV Klub Polska, mogą przejeżdżać bez opłat po wybranych koncesjonowanych autostradach.
Akcja obejmuje cztery odcinki autostrad:
- A1 na odcinku Gdańsk – Toruń (objętych videotollingiem),
- A4 na odcinku Katowice – Kraków (objętych videotollingiem),
- A4 na odcinku Wrocław – Sośnica (objętych systemem e-TOLL),
- A2 na odcinku Konin – Stryków (objętych systemem e-TOLL).
Zwolnienie z opłat dotyczy maksymalnie pięciu przejazdów płatnymi odcinkami autostrad.
Jak nie płacić za przejazd?
Aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, wystarczy zarejestrować się lub zalogować w EV Klub Polska (EVklub.pl), a następnie w panelu klubowicza wypełnić formularz zgłoszeniowy. Po pozytywnej weryfikacji klubowicze otrzymają specjalnie wygenerowany link, dzięki któremu rejestrują się lub logują w aplikacji Autopay. Akcja potrwa do końca sierpnia.
Te same autostrady – różne systemy płatności
W momencie przejazdu autostradami objętymi videotollingiem (tj. A1 Gdańsk-Kraków i A4 Katowice-Kraków) kierowca nic nie musi robić — szlaban podniesie się automatycznie po sczytaniu numerów rejestracyjnych. W przypadku przejazdu autostradami, gdzie obowiązuje system e-TOLL (A4 Wrocław-Sośnica oraz A2 Konin-Stryków) należy mieć włączoną aplikację Autopay, by płatność za przejazd mogła zostać naliczona.
– Rozwój rynku samochodów elektrycznych wymaga systematycznego wsparcia. Jako EV Klub Polska angażujemy się w inicjatywy popularyzujące elektromobilność. Duże zainteresowanie i bardzo dobre przyjęcie ubiegłorocznej pilotażowej kampanii pokazało nam, że jest w Polsce potrzeba tworzenia takich akcji — mówi Łukasz Lewandowski, koordynator EV Klub Polska, organizator akcji „Autostrada do elektromobilności”.
Kampania ma na celu popularyzację korzystania z bezemisyjnych pojazdów oraz w pełni automatycznych płatności za autostrady. Warto jednak zauważyć, że wiele krajów, w których rynek jest już mocniej nasycony samochodami elektrycznymi, odchodzi się od tego rodzaju wsparcia elektromobilności. W Polsce jesteśmy jednak na początku tej drogi, a kampania bezpłatnych przejazdów autostradami organizowana jest już po raz drugi.
160 tys. km = 19 ton mniej CO2
W ubiegłe wakacje uczestnicy pilotażu „Autostrada do elektromobilności” odbyli prawie 4 tys. podróży autami elektrycznymi, przejeżdżając łącznie ponad 160 tys. km. Dzięki pokonaniu takiego dystansu samochodami elektrycznymi (zamiast spalinowymi) udało się zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery o niemal 19 ton (dane JATO Dynamics).
– Autopay kolejny raz angażuje się w kampanię społeczną wspierającą rozwój mobilności elektrycznej w Polsce. Elektryfikacja transportu, także tego osobowego, to konieczność, jeśli chcemy w Polsce w najbliższych latach osiągnąć neutralność klimatyczną. Z kolei dzięki korzystaniu z automatycznych płatności Autopay ograniczamy druk biletów i paragonów, co ma także wymierne korzyści dla środowiska naturalnego — mówi Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay.