22 czerwca 2024

Jak wydłużyć żywotność samochodu – 8 wskazówek

Serwis samochodu - Mazda

Ceny nowych samochodów są obecnie bardzo wysokie. Choć o własne auto należy dbać zawsze, teraz wydaje się to bardziej ważne niż kiedykolwiek wcześniej. Jak to robić? Poznaj nasze wskazówki na wydłużenie żywotności samochodu.

Z samochodem jest jak z naszym organizmem – jak dbasz, tak masz. Jeśli regularnie uprawiasz sport i jesz zdrowo, posłuży ci w dobrej kondycji przez lata. Jednak, gdy go zaniedbujesz, już w młodym wieku mogą pojawić się różne dolegliwości i schorzenia.

Tak samo dzieje się z autem – żeby wydłużyć jego żywotność wystarczy odrobinę codziennej „higieny”. Dzięki temu nawet po latach użytkowania będzie ono nie tylko doskonale wyglądać, ale i równie dobrze się sprawować.

Jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy 8 wskazówek na przedłużenie żywotności samochodu.

Rutynowa konserwacja

Choć częstotliwość wymiany oleju, filtrów, opon, klocków i innych elementów samochodu jest wyszczególniona w książce serwisowej pojazdu, tak naprawdę po upływie gwarancji wielu kierowców zaczyna to ignorować. Oczywiście jest to duży błąd, który bezpośrednio wpływa na żywotność samochodu.

uzupełnianie oleju

Weźmy np. olej silnikowy. Spełnia on wiele funkcji, z których najważniejsza to smarowanie ruchomych części silnika oraz chronienie go przed przegrzaniem. Co istotne, pochłania on również zanieczyszczenia, zapobiegając w ten sposób ich negatywnemu wpływowi na jednostkę napędową. Z rosnącym przebiegiem olej silnikowy zużywa się coraz bardziej, tracąc swoje właściwości (TUTAJ dowiesz się, jaki olej stosować w silniku).

Drugi przykład to klocki hamulcowe, które niewymienione na czas mogą spowodować uszkodzenie tarcz hamulcowych, generując dodatkowe koszty.

Utrzymuj nadwozie samochodu w czystości

Brud i zanieczyszczenia mogą uszkadzać lakier na nadwoziu, a nawet prowadzić do pojawienia się pierwszych ognisk korozji. Z kolei w krajach, w których panuje prawdziwie zimowa aura, samochody muszą zmierzyć się z piaskiem czy solą, którymi posypuje się drogi.

Mycie samochodu na własnej posesji

Jak często myć samochód? Przynajmniej raz w miesiącu. Warto również poddawać auto woskowaniu, które zapewnia ochronę lakieru bezbarwnego. Raz na kilka miesięcy lub przy zmianie pór roku powinno wystarczyć, aby wydłużyć żywotność samochodu.

Utrzymuj kabinę w czystości

Choć może wydawać się to banalnym stwierdzeniem, nagromadzenie brudu i śmieci wewnątrz auta może przynieść wiele negatywnych skutków. Jakich? To choćby nieprzyjemny zapach czy plamy na tapicerce siedzeń.

pranie tapicerki samochodowej -

Z tego względu warto dbać o czystość kabiny oraz zabezpieczać plastiki specjalnymi środkami konserwującymi. Poza nadaniem ładnego wyglądu, pozostawiają one na powierzchni filtr UV, który przeciwdziała ich płowieniu.

W przypadku skórzanych obić należy je systematycznie konserwować, co zapobiegnie pojawianiu się na nich plam oraz pękaniu skóry.

Odpowiednio rozgrzewaj samochód

Po odpaleniu samochodu daj się mu rozgrzać. Zaleca się przed ruszeniem odczekać 1 minutę, aby olej silnikowy dotarł do najdalszych zakamarków, „obmywając” wszystkie pracujące części.

rozgrzewanie samochodu

W przypadku wysokoprężnych jednostek napędowych rozgrzewanie ich na postoju przez dłuższy czas jest dla nich po prostu szkodliwe. Zbierająca się woda i nadmiar paliwa trafiające do oleju lub układu wydechowego mogą być dla nich niezdrowe.

Dotyczy to przede wszystkim nowoczesnych turbodiesli, zaopatrzonych w skomplikowane systemy oczyszczania spalin.

Unikaj gwałtownych przyspieszeń

Kluczem do wydłużenia żywotności samochodu jest jak najpłynniejsza jazda. Dzięki temu nie obciąża się ani silnika, ani układu przeniesienia napędu, ani hamulcowego czy opon (TUTAJ przeczytasz o wymianie klocków hamulcowych).

przyspieszenie - żywotność samochodu

Unikaj więc szybkich startów spod świateł, gwałtownego hamowania i nie staraj się pokonywać każdego zakrętu tak, jakby od tego zależało twoje życie.

Parkuj w cieniu

parking

Nadmiar światła słonecznego oraz ciepła mogą zmatowić lakier i reflektory, plastiki oraz gumowe elementy samochodu. Z tego względu najlepiej parkować pod zadaszeniem, a jeśli nie ma takiej możliwości, wybrać zacienione miejsce.

Zadbaj o opony

Opony to jedyna część samochodu, pozostające w kontakcie z nawierzchnią. Dlatego wymagają odpowiedniej opieki. Polega ona przede wszystkim na zadbaniu o odpowiednie ciśnienie.

Ciśnienie w oponach

Nieprawidłowe może powodować wibracje oraz prowadzić do nierównomiernego zużywania się opon. To z kolei bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jazdy, zwiększając podatność samochodu na utratę przyczepności.

Nie bój się używać…

…osłon przeciwsłonecznych na przedniej szyby, jeśli auto stoi na słońcu. Zabezpieczy to wnętrze przed nagrzewaniem oraz działaniem promieni UV.

Stosuj pokrowce na siedzenia, aby chronić w ten sposób skórę i tapicerkę. Zabezpieczaj lakier samochodu woskiem, a deskę rozdzielczą – środkiem konserwującym.

Żywotność samochodu – GALERIA

uzupełnianie oleju
Mycie samochodu na własnej posesji
pranie tapicerki samochodowej -
rozgrzewanie samochodu
przyspieszenie - żywotność samochodu
Ciśnienie w oponach