7 rzeczy, które sprawią, że odsprzedaż samochodu będzie trudniejsza
O auto trzeba dbać – okazuje się, że nie dla wszystkich jest to oczywiste. Zebraliśmy 7 rzeczy, które sprawiają, że odsprzedaż samochodu będzie trudniejsza, a jego eksploatacja podczas codziennej jazdy – mniej komfortowa.
Stara prawda mówi: „jak dbasz, tak masz”. Dotyczy to również samochodu. Z tego względu podczas jego użytkowania należy przestrzegać pewnych ogólnych zasad i unikać błędów popełnianych przez niektórych właścicieli. Zapewni to nie tylko długą i bezproblemową jazdę, ale również sprawi, że pojazd będzie łatwiej odsprzedać i za wyższą cenę.
Oto 7 rzeczy, które sprawiają, że odsprzedanie samochodu staje się trudniejsze.
Palenie w samochodzie
Palenie nie tylko rujnuje zdrowie człowieka, ale również mocno wpływa na kondycję kabiny, utrudniając odsprzedaż samochodu. I to niezależnie od tego, czy podczas palenia otwierasz szybę, mocno wietrząc wnętrze, czy stosujesz inne metody radzenia sobie z dymem.
Samochód, w którym regularnie palono, może pozostawić po sobie zarówno długotrwały smród, jak i fizyczne uszkodzenia wnętrza (wypalone dziury). Dym papierosowy dostaje się praktycznie wszędzie. Wnika więc w tapicerkę foteli, w układ klimatyzacji oraz w plastiki, a jego usunięcie może wymagać porządnego czyszczenia, a nawet ozonowania.
Znane są przypadku samochodów palaczy, w których z dymem papierosowym poradzono sobie dopiero… wymieniając tapicerkę i elementy kabiny. Chyba nie trzeba dodawać, że takie przywrócenie auta do właściwego stanu jest bardzo dużym wydatkiem.
Tyle tylko, że nawet to nie zapewni idealnej kondycji wnętrza, choć na pewno ułatwi odsprzedanie samochodu.
Brak regularnej konserwacji
Regularna wymiana płynów, filtrów i pasków sprawia, że silnik pracuje płynniej, a rutynowe mycie samochodu zapobiega gromadzeniu się brudu. Dzięki temu nie tylko zyskuje on na bezpieczeństwie i niezawodności, ale również rośnie jego cena przy odsprzedaży.
Co więcej, jeśli nie będziesz regularnie serwisować swojego samochodu i nigdy nie będziesz go czyścić, zacznie się on szybciej zużywać.
Niezwykle istotnym punktem przy odsprzedaży jest kompleksowa dokumentacja serwisowa, w tym zawierająca regularne wymiany oleju i filtrów. Podnosi to wartość oraz ułatwia odsprzedanie samochodu (TUTAJ przeczytasz o płynach w aucie).
W końcu to kluczowa informacja o tym, że należycie dbałeś o swój pojazd.
Stosowanie tanich zamienników a odsprzedaż samochodu
Niektórzy mechanicy amatorzy próbują swoich sił w samodzielnym naprawianiu samochodu, używając nieoryginalnych i niewiadomego pochodzenia zamienników. Często też sięgają po części używane (TUTAJ przeczytasz, skąd się biorą części używane i po które można sięgać).
Może to wpłynąć na wartość samochodu, ponieważ zużywają się one szybciej niż oryginalne, a poza tym mogą spowodować kosztowne naprawy (TUTAJ poznasz przyczyny nierównej pracy silnika).
Wyrazisty kolor nadwozia
To, w jakim kolorze jest pomalowane nadwozie samochodu również może mieć wpływ na jego wartość przy odsprzedaży. Jeśli kupujesz nowe auto w pomarańczowym, żółtym, czerwonym, zielonym czy w innym wyrazistym kolorze, możesz później żałować tej decyzji.
Neutralne barwy nadwozia, takie jak srebrny, biały lub czarny najlepiej utrzymują wartość. Z kolei odważne kolory mogą negatywnie wpłynąć na cenę auta, ze względu na mniejszą liczbę zainteresowanych ich zakupem (TUTAJ przeczytasz o woskowaniu samochodu).
Jeszcze gorzej, gdy właściciel niezadowolony z koloru, zdecyduje się na przemalowanie nadwozia. Już sam demontaż elementów karoserii może spowodować ich uszkodzenie. Poza tym po takim zabiegu pozostaje osad na szybach, a przeprowadzenie go sugeruje naprawę po poważnym wypadku i bardzo komplikuje odsprzedanie samochodu (TUTAJ przeczytasz o oklejeniu samochodu).
Przewożenie zwierząt w samochodzie
Podobnie jak dym papierosowy, zapachy zwierząt domowych często utrzymują się w kabinie i mogą sprawiać wrażenie, że kupujący nie dbał odpowiednio o swój samochód.
Jeśli używałeś tylnego siedzenia do przewożenia zwierząt, postaraj się zneutralizować zapach i usunąć widoczną sierść. Jeśli w zakamarkach znajduje się sierść, której nie da się usunąć, prawdopodobnie obniży to wartość pojazdu i utrudni odsprzedaż samochodu. Chyba że przyszły nabywca również jest właścicielem zwierzęcia.
Poza tym pamiętaj, aby przewozić zwierzaka w specjalnie przystosowanych do tego transporterach. Zwiększy to jego komfort i bezpieczeństwo oraz pozwoli uniknąć śladów pazurów na elementach kabiny.
Tuning optyczny i mechaniczny
„Inwestowanie” w rozległe przerabianie samochodu jest słabym pomysłem. Dotyczy to zarówno strony mechanicznej, jak i wizualnej. Owszem, dzięki temu możesz się cieszyć z „lepszego” wyglądu czy osiągów, jednak taki samochód zawsze trudniej odsprzedać.
Duże, nieodwracalne zmiany w wyglądzie mocno zawężają grono zainteresowanych. Zamiast tego lepiej tuningowanie ograniczyć do wymiany felg na nowe czy dodania delikatnej lotki na pokrywie bagażnika.
Z kolei zmiany mechaniczne sugerują, że dotychczasowy właściciel miał „ciężką nogę”, a więc użytkowany przez niego samochód mógł być katowany, co mocno utrudnia odsprzedaż. Na dodatek sugeruje to spore zużycie takich elementów, jak silnik, układ przeniesienia napędu czy hamulce (TUTAJ przeczytasz o ustawianiu zbieżności).
Użytkowanie jako taksówka
Takie auto nie dość, że ma horrendalny przebieg, to jeszcze często jego wnętrze jest mocno zużyte. Ale zadbana, dobrze serwisowana taksówka i z pełną dokumentacją serwisową wcale nie musi być sprzedana za połowę ceny.