Polscy kierowcy chcą korzystać z aut, ale niekoniecznie je posiadać. Wzrost udziału finansowania zewnętrznego. RAPORT ISR 2022
Jak wynika z raportu Internetowy Samochód Roku 2022 (ISR 2022), Polacy coraz częściej sięgają po możliwość współfinansowania samochodu. Rosnącą popularnością cieszy się w szczególności najem długoterminowy.
Trudna sytuacja na światowych rynkach, a więc ograniczona dostępność samochodów i wysoka inflacja, nie pozostały bez echa w wyborze sposobu finansowania zakupu nowych aut. Ba, coraz więcej kierowców decyduje się na współfinansowanie, i to pomimo rosnących stóp procentowych, co bezpośrednio wpływa na wysokość rat kredytowych.
Według danych pochodzących z raportu ISR 2022, 54% klientów wybierających nowy samochód, korzysta właśnie ze współfinansowania. Najczęściej jest to leasing – sięga po niego 53,6% osób – przeważnie na okres 5 lat (60% umów).
Coraz popularniejszą formą użytkowania samochodu staje się najem długoterminowy. W 2022 roku skorzystało z niego 44,87% osób decydujących się na współfinansowanie. 69% umów było zawieranych na okres trzech lat. Kredyt na zakup samochodu wybrało z kolei zaledwie 1,53% kierowców.
Raport ISR 2022: panie decydują się na wyższą kwotę współfinansowania
Panie zazwyczaj wybierają wyższe współfinansowanie niż panowie – na 88% wartości samochodu (81,3% w przypadku mężczyzn). Co więcej, kobiety przeważnie decydują się na dłuższy okres spłaty zobowiązań – 59 wobec 56 miesięcy.
Przeważnie z leasingu lub najmu długoterminowego korzystają mieszkańcy polskich miast o wielkości 100 000-250 000 mieszkańców – wynika z danych raportu ISR 2022. Poza tym najczęściej, bo w 74%, współfinansowanie dotyczy samochodów marek premium.
Jakie to marki? Lexus (89%), Jaguar (86%) oraz Audi (również 86%). Dla porównania, najrzadziej na współfinansowanie decydują się osoby, które wybierają Skodę (51%), Subaru (35%) i Hondę (25%).
Raport ISR 2022: co daje najem długoterminowy?
Przede wszystkim pozwala korzystać z postępu technologicznego, czyli użytkować nowoczesny samochód. A więc bezpieczny, niezawodny i zaopatrzony w liczne systemy wsparcia kierowcy.
„Skokowy wzrost cen, jaki nastąpił w ostatnim roku, spowodował, że zakup samochodu na własność to ogromny wydatek. Abonament, w przypadku którego nie dochodzi do wykupu pojazdu, jak ma to miejsce w leasingu, sprawia, że koszt związany z korzystaniem z nowoczesnego samochodu można znacząco obniżyć. Nie trzeba wnosić opłaty wstępnej, znacznie ograniczamy też ryzyko wydatków na naprawy” – twierdzi Michał Knitter, CEO Carsmile.
Co istotne, Carsmile od 2023 roku proponuje klientom najem samochodów używanych. Są to pokontraktowe pojazdy 3-letnie, a więc nadal młode, z niewygórowanym przebiegiem oraz w dobrym stanie technicznym.
Skąd ten pomysł? Wynika to z obserwowanego spowolnienia gospodarczego, w rezultacie czego ludzie ostrożniej podchodzą do planowania wydatków. Poza tym w przypadku najmu długoterminowego nowego samochodu, który najczęściej odbywa się przez 3 lata, klient w ramach raty płaci za jego utratę wartości. A ta w początkowym okresie użytkowania jest najwyższa.
„W czasach niepewności gospodarczej hitem może okazać się usługa najmu młodych wiekiem aut używanych. W jej przypadku miesięczny abonament jest znacząco niższy, a umowę można zawrzeć np. na rok. Spodziewam się, że co piąte auto wynajęte w 2023 roku przez Carsmile będzie używane” – dodaje Knitter.
A może usługa OTOMOTO Pay?
W grudniu 2022 roku otomoto.pl uruchomiło nową usługę w postaci OTOMOTO Pay. Dzięki niej można uzyskać najlepszą – dopasowaną do własnych potrzeb – możliwość finansowania samochodu. Zwłaszcza, że OTOMOTO Pay współpracuje z 18 instytucjami finansowymi.
Ale to nie wszystko. Wszelkich formalności przyszły właściciel samochodu dokona online, a dodatkowo będzie mógł skorzystać z bezpłatnych ubezpieczenia i gwarancji. Z kolei bezpłatny raport stanu technicznego pozwoli dokładnie zweryfikować auto przed dokonaniem zakupu.
TUTAJ znajdziesz pełną wersją raportu Internetowy Samochód Roku 2022.